مقاله

تفاوت های تلفن آنالوگ و دیجیتال در چیست

تفاوت های تلفن آنالوگ و دیجیتال در چیست

تفاوت های تلفن آنالوگ و دیجیتال در چیست

با گسترش فناوری و تکنولوژی در زمینه ارتباطات، همه روزه شاهد نوآوری ها و اختراعات جدید در زمینه مخابرات و تلفن ها هستیم.
در ابتدا، تلفن صرفا وسیله ای برای ارتباط از جایی به جای دیگر از طریق شماره بود. اما رفته رفته این تکنولوژی پیشرفت کرده و روز به روز به امکانات بیشتری به تلفن ها آن افزوده شده.
تا جایی که در حال حاضر با کمک فیبر، می توان از راه های خیلی دور و صرفا با گرفتن یک شماره داخلی، با مخاطب خود ارتباط برقرار کرد.
تلفن های مورد استفاده در هر محیطی مثل منازل، شرکت ها، سازمان ها و مراکز بزرگ تجاری، انواع مختلفی دارند. برای مثال اگر قصد دارید برای منزل خود تلفن تهیه کنید، مدل های بیشماری هست که می توانید با توجه به نیاز و همچنین بودجه خود یکی از آن ها را انتخاب کنید و مورد استفاده قرار دهید.
در طول زمان با گسترش تکنولوژی، فناوری های بسیار کاربردی به تلفن ها افزوده که نیاز کاربران را در طی ادوار مختلف برطرف می کند.
در این مقاله قصد داریم تا درباره دو مدل از این تلفن ها صحبت کنیم و تفاوت آن ها را با هم بیان کنیم: تلفن آنالوگ و تلفن دیجیتال

تلفن آنالوگ
تلفن های آنالوگ در واقع به آن دسته از تلفن هایی گفته می شود که فقط توانایی پشتیبانی از یک خط مستقیم را دارند. این تلفن ها را می توان بیشتر در منازل به کار برد. از این مدل تلفن ها بیشتر در سازمان ها و یا شرکت های کوچکی استفاده می شود که با کمک دکمه های تعریف شده می توانند خطوط شهری را آزاد و با استفاده از خط شهری با مخاطبان خود ارتباط بگیرند. یکی از مهم ترین ویژگی های تلفن های آنالوگ را می توان هزینه کم و به صرفه بودن آن ها نام برد. این دستگاه ها به دلیل پشتیبانی آنالوگ از داده ها، امکانات کمتری به کاربران می دهند و همین منجر به هزینه کمتر و مقرون به صرفه بودن این مدل تلفن ها شده است. همانطور که گفته شد تلفن های آنالوگ چون بیشتر در منازل مورد استفاده قرار می گیرند، به امکانات زیاد و پیشرفته ای نیاز ندارند. زیبایی ظاهر و تنوع  این تلفن ها نظر کاربران زیادی را به خود جلب کرده است.

تلفن دیجیتال
تلفن هایی که در ادارات، سازمان ها و مراکز بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند، با تلفن های خانگی تفاوت های بسیاری دارند. قابلیت هایی که روی این مدل تلفن ها تعبیه شده بسیار بیشتر از یک تلفن معمولی است. این تلفن ها را دیجیتال می گویند.تلفن دیجیتال را بر روی سانترال (مرکز تلفن) نصب می کنند و فقط با استفاده از مرکز تلفن می توان از تلفن های دیجیتال استفاده کرد.
به همین منظور، تلفن های دیجیتال را تلفن های اداری و سازمانی می گویند. توانایی ها و امکانات بی نظیر تلفن های دیجیتال باعث می شود که برقراری ارتباط با سهولت امکان بپذیرد.
این تلفن ها با توجه به امکانات پیشرفته خود نوعی خاص از اطلاعات را دریافت و ارسال می کنند. همچنین نقطه ضعف این نوع از تلفن ها، نسبت به تلفن آنالوگ، کیفیت صدای کم آن هاست.
تلفن های دیجیتال نسبت به تلفن های آنالوگ، پرهزینه تر و قیمت بالاتری دارند چرا که امکانات بیشتر دارند، اطلاعات خاصی را دریافت و ارسال می کنند، و همچنین از کاربری های مخصوصی پشتیبانی می کنند.

تفاوت تلفن آنالوگ و دیجیتال
اکنون که دانشتیم هر کدام از این تلفن ها چه هستند و چه کاری بر عهده دارند، به صورت مختصر به تفاوت های این دو مدل می پردازیم:
1-تلفن آنالوگ در محیط منازل استفاده می شود در حالی که تلفن دیجیتال در محیط های اداری
2-تلفن آنالوگ کیفیت صدای بیشتری نسبت به تلفن دیجیتال دارد
3-تلفن آنالوگ با خط شهری قابل استفاده است اما تلفن دیجیتال با استفاده از سانترال
4-تلفن آنالوگ مقرون به صرفه تر از تلفن دیجیتال است
5-نوع اطلاعات دریافتی و ارسالی تلفن ها با هم متفاوت است
6-کاربرد تلفن دیجیتال از تلفن آنالوگ بیشتر است.
7-تلفن آنالوگ، تلفنی معمولی و تلفن دیجیتال، تلفنی پیشرفته و کاربردی محسوب می شود
8- تلفن آنالوگ با جریان خط (بوق) کار می کند اما تلفن دیجیتال با دیتا کار می کند و نیازی به بوق ندارد

دیدگاهتان را بنویسید