آموزش

روتر میکروتیک و نحوه کانفیگ کردن آن

لوگوی روتر میکروتیک

روتر میکروتیک و نحوه کانفیگ کردن آن

با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و همچنین گسترده شدن دامنه ارتباطات، شبکه های کامپیوتری برای ارتباط داخلی و خارجی خود به دستگاه هایی همچون روتر نیازمندند.

شرکت های بزرگی این مدل از سخت افزار ها را در خط تولید خود داشته و به دست کاربران می رسانند که می توان یکی از آن ها را شرکت میکروتیک مثال زد. این شرکت به جهت رقابت با برند سیسکو، وارد بازار شد تا بتواند محصولات خود را با قیمت پایین تر اما با کیفیتی یکسان به بازار عرضه کند. از سال 2002 میلادی به بعد، شرکت میکروتیک خط تولید سخت افزار جدیدی مانند روتر را به راه انداخت.

خصوصیت های کاربردی و حائز اهمیت روتر میکروتیک:

 • پایداری دستگاه از ویژگی های مورد توجه آن است
 • سرعت بالای آن در بوت توجه کاربران را به خود جلب کرده است
 • در هر سیستمی به صورت خودکار عمل کرده و نیازی به log in ندارد
 • از سرعت نصب بالایی برخوردار است
 • به دلیل گرافیکی بودن سیستم عاملِ این دستگاه، از سرعت کانفیگ بالایی برخوردار است
 • از قابلیت export و import کردن تنظیمات برخوردار می باشد
 • از نظر قیمت و کیفیت، نسبت به نمونه های مشابه خود مقرون به صرفه است

 

از نمونه مواردی که روتر میکروتیک مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

 • مسیر یابی یا routing
 • فایروال
 • Load balancing
 • Proxy SERVER
 • VPN

 

 

نحوه کانفیگ کردن روتر میکروتیک

همانطور که گفته شد یکی از خصوصیات و ویژگی های روتر میکروتیک که توجه کاربران را به خود جلب کرده است، سرعت کانفیگ بالای آن به خاطر سیستم گرافیکی دستگاه است. همچنین برای کانفیگ کردن دستگاه، باید از چند مرحله پیروی کنید.

اولین مرحله متصل شدن به روتر است که برای این اتصال باید از یکی از روش های زیر استفاده کرد:

 1. بکارگیری از WebFig: این رابط، ابزاری بر مبنای وب است که تحت عنوان ابزاری جهت نظارت و یافتن عیوب روتر OS عمل می کند
 2. استفاده از WinBox: این ابزار برای ویندوز طراحی شده که به جهت پیکربندی روتر می توان از آن بهره برد. این ابزار را می توان در دستگاه هایی با سیستم لینوکس و مک OS هم مورد استفاده قرار داد که در این مقاله سعی داریم نحوه نصب روتر میکروتیک را با استفاده از این روش به شما آموزش دهیم

پیش از هر کاری، توجه داشته باشید که در قسمت پشتی روتر، پورت هایی تعبیه شده است که می توان از پورت 2 تا 5 با یک کابل اترنت به کامپیوتر متصل شد. کابل برق را همچنین به پاور جک روتر وصل کنید تا روتر روشن شود.

 

قدم اول، دسترسی به اینترنت

ابتدا وارد سایت میکروتیک به آدرس https://mikrotik.com/download شوید و برنامه WinBox را با توجه به 32 بیتی یا 64 بیتی بودن سیستم خود دانلود کرده و آن را باز کنید.

{طریقه یافتن 32 بیتی بودن یا 64 بیتی بودن سیستم به شرح زیر است:

در صفحه دسکتاپ خود، روی آیکون This PC راست کلیک کنید و گزینه  Prpperties را بزنید. در قسمت System type می توانید از 32 بیتی یا 64 بیتی بودن سیتم خود اطمینان حاصل کنید}

بعد از بازکردن برنامه، در بخش neighbors  و refresh کلیک کنید. آدرسی نمایش داده می شود که نشانه آدرس روتر شماست. از این روش روتر به سیستم شما متصل می شود. روی Mac address کلیک کنید چرا که برای نصب روتر خود نیازمند آن هستید. در بخش بالا connect to ،  آدرس را ذخیره کرده و در بخش log in آدرس admin را وارد کنید. توجه داشته باشید که در این بخش نیازی به پسورد ندارید.

پس از آن صفحه جدیدی باز خواهد شد که از شما برای پیش فرض کانفیگ روتر سوال می شود که چون خودتان قصد دارید روتر را کانفیگ کنید، باید گزینه Remove configuration را انتخاب نمایید.

پس از آن صفحه برنامه وین باکس باز خواهد شد که از سمت چپ گزنه Quick Set را انتخاب کنید چرا که به جهت کانفیگ اولیه نیازمند آن هستید. صفحه جدیدی که مشاهده خواهد کرد هشدار قطع اتصالِ هنگام عمکلیات را نشان می دهد. گزینه yes را انتخاب و به مرحله بعدی بروید.

از بخش بالا CPE را باز کنید. از بین گزینه های آن روی Home AP بزنید تا صفحه جدید باز شود. پیام هشداری که برایتان نمایان می شود را با کلیک بر روی گزنه yes از میان بردارید.

اولین بخش برای نصب روتر، اینترنت می باشد که با اتصال به آن می توایند سرویس مدنظر خود را انتخاب نمایید. پیشنهاد می شود گزینه Automatic را انتخاب کرده در غیر این صورت باید آدرسی که شرکت ارائه دهنده اینترنت به شما می دهد را انتخاب کنید و در مرحله بعد IP Address را راه اندازی کنید.

در این مرحله، در بخش local network  را عدد 192.168.5  وارد نمایید. معمولا این عدد را در این بخش وارد می کنند. از این آدرس نت ورک به جهت امنیت بالای آن مورد استفاده می کنند.

 

قدم دوم، کانفیگ وایرلس روتر

برای آموزش نصب و راه اندازی روتر با گزینه wireless default  آغاز کنید. ابتدا روی بخش Wlan1 دوبار کلیک کنید تا صفحه جدیدی به نام Wlan1>interface باز شود. با این صفحه می توانید از هماهنگی  AP خود مطمئن شوید. پس از آن به بخش Frequency>auto بروید. در بخش SSID می توانید از اسمی انتخابی استفاده کنید و یا Mikritok را انتخاب و OK را بزنید

 

قدم سوم، راه اندازی امنیت روتر

در بخش wireless به ترتیب زیر پیش بروید:

 • بخش کانفیگ، security profiles را انتخاب کنید
 • سپس default none را انتخاب کنید
 • سپس mode را بر روی dynamic keys تنظیم کنید.

با انتخاب WPA2PSK که برای دستگاه های وایرلس از امنیت بالایی برخوردار است می توان فعال شدن آن را مشاهده کرد. در مرحله بعد در قسمت WPA2-Pre-Share  می توانید پسورد را وارد کنید و Apply  و بعد از آن OK را بزنید تا سربرگ جدیدی به نام  Wireless Table باز شود. پیش فرض فعال شده به رنگ آبی در قسمت پایین سربرگ جدید قابل مشاهده است. سربرگ را ببندید و روتر را Reboot کنید.

 

قدم آخر کانفیگ روتر

در منوب برنامه به گزینه system<reboot  بروید و روی آن کلیک کنید. صفحه جدیدی باز می شود که اجازه reboot می خواهد که با تایید آن، روتر شروع به کار می کند. دستگاه را نگاه کنید. چراغ وای فای آن شروع به چشمک زدن می کند. با استفاده از یک کابل اترنت از پورت اول در قسمت پشتی دستگاه، روتر به ودم وصل شده و اینترنت به راحتی قابل دسترسی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید