مراکز تلفن سانترال, مقاله

سانترال چیست؟

سانترال چیست؟

سانترال چیست؟

به علت پاره ای از مسایل از قبیل محدودیت در واگذاری خطوط آزاد تلفن از طرف شرکت‌های مخابرات ملاحظات اقتصادی یا برخی شرایط خاص از جمله مسایل امنیتی استفاده از تلفن سانترال اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد. در یک سیستم سانترال تعدادی خط آزاد در پورت ورودی به تعداد بیشتری خط داخلی در پورت خروجی تبدیل می شود که این امر می تواند سازوکاری برای بهینه سازی استفاده از خطوط تلفن خصوصا در نقاط شلوغ شهر یا مراکز امنیتی به وجود آورد.

 

کاربرد دستگاه سانترال

به عنوان مثال یک خوابگاه ۲۰ اتاق را در نظر بگیرید با استفاده از این سیستم می توان با یک خط یا بیشتر به تمامی اتاق ها سرویس داد. مثلا از یک خط برای ۴ اتاق استفاده کرد و این خط را به این ۴ اتاق وصل کرد البته باید در نظر داشت که هر لحظه فقط و فقط یک اتاق می تواند به خط اصلی و ورودی وصل گردد. با افزایش جمعیت در مراکز پر تردد شهر و در نتیجه افزایش تقاضای خط تلفن همین طور نا ممکن بودن تعویض و گسترش شبکه کابل ها در این مناطق باید به فکر چاره بود. استفاده از وسیله ای بنام RU یکی از راهکارهایی است که شرکت های مخابرات برای رفع این مشکل پیشنهاد می کنند.

این وسیله از یک طرف در شرکت مخابرات و از طرف دیگر در نزدیکترین پست به کاربران نصب می شود و امکان انتقال چند خط از طریق یک زوج سیم را برقرار می کند اما باز هم جوابگوی ترافیک بالای خطوط نخواهد بود. استفاده از مراکز تلفن سانترال راه پیشنهادی دیگری است که هم از نظر هزینه بسیار مناسب و مقرون به صرفه است و هم از نظر فنی قابل اعتماد می باشد.
مثال خوابگاه را در نظر بگیرید:

  • خوابگاهی مشتمل بر ۲۰۰ اتاق است تقاضای ۲۰۰ خط آزاد تلفن از شرکت مخابرات امکان پذیر نخواهد بود.
  • حتی اگر دریافت این خطوط هم میسر باشد باز هم این کار منطقی به نظر نمی رسد زیرا حتی در یک زمان مشخص در پر ترافیک ترین ساعات روز تعداد خطوط در حال مکالمه به ۴۰ خط هم نمی رسد.

این مثال روشن می کند که برای چنین مکانی ۴۰ خط آزاد تمام نیاز ما را برآورده می سازد بنابرین باید به طراحی یک سیستم سانترال ۴۰ به ۲۰۰ پرداخت. هر کاربری که با این سیستم تماس می گیرد باید به محض اشغال شدن خط یا شنیدن پیغام شماره داخلی خود را وارد کند . سیستم پس از آشکار سازی و رمز گشایی کد های DTMF یکی از خطوط اصلی را به داخلی مورد نظر وصل و مکالمه را برقرار می کند. در یک سیستم سانترال تلفن تعدادی خط تلفن در پورت ورودی قرار می گیرند و با یک نسبت منطقی به پورت های خروجی تبدیل می شوند. این خود اهمیت استفاده از چنین سیستمی را آشکار می سازد. به همین دلیل است که توانایی های بسیار یک سیستم سانترال آن را به انتخابی بی رقیب در بسیاری از مکان ها از جمله ادارات و دانشگاه ها و…تبدیل کرده است.

 

ویژگی های یک سیستم تلفن سانترال

سیستم تلفن سانترال یک پروژه گسترده می باشد و می توان ویژگی های گوناگونی را برای آن در نظر گرفت. در این بخش به چند مورد از مهمترین عوامل دخیل در فرایند طراحی یک سیستم تلفن سانترال می پردازیم.
۱)شبانه روزی و بی نیاز از اپراتور است.
۲)از نظر سخت افزار بهینه و از نظر هزینه مقرون به صرفه است.
۳)می توان توسط کامپیوتر وضعیت لحظه به لحظه شبکه را مانیتور نمود.
۴)امنیت شبکه به راحتی فراهم و در دسترس است.
۵)امکان شماره گیری و برقراری ارتباط با خارج از سیستم وجود دارد.
۶)می توان برقراری تماس های داخلی را ممکن نمود.

 

سانترال چیست؟

دستگاه سانترال یا (PBX ( Pravate branch exchange به منظور ایجاد یک شبکه خصوصی در یک مجموعه (شرکت) مورد استفاده قرار می گیرد که در آن با به اشتراک گذاشتن تعدادی از خطوط شهری امکان استفاده برای تمام داخلی ها با (تنظیم امکانات و محدودیت ها) به وجود خواهد آمد. در واقع یک دستگاه سانترال حکم یک مرکز مخابرات کوچک را خواهد داشت که در اختیار یک مجموعه قرار می گیرد. در تلفن‌های سانترال شما این امکان را دارید که چند خط شهری و داخلی را با یک عدد تلفن رومیزی کنترل نمایید.

به طور مثال در مجموعه ای که دارای ۱۰۰ نفر پرسنل است اگر شما به فرض ۱۵ خط شهری برای ارتباط با بیرون از سازمان داشته باشید شما مجبور هستید بر روی میز هر ۱۰۰ نفر پرسنل شرکت، ۱۵ دستگاه تلفن بگذارید که حتی تصور چنین راه حلی نیز ممکن نیست پس می بایست از سوییچی استفاده نمود که این ۱۵ خط شهری را بین ۱۰۰ نفر پرسنل دفتر ما تقسیم نماید. یکی دیگر از مزایای استفاده از مراکز تلفن سانترال تماس داخلی بین پرسنل مجموعه بدون نیاز به خطوط شهری است.

از دیگر مزایای این مراکز می‌توان به پشتیبانی یک اپراتور از چندین خط شهری و یا امکان استفاده از اپراتور گویا (DISA) اشاره نمود. در مراکز تلفن سانترال همه چیز در کنترل ماست از امکان محدود نمودن داخلی ها در شماره گیری تا اعمال محدودیت در تماس های بیرونی با شرکت .

 

استفاده از دستگاه سانترال

                                                                    سانترال چیست؟

اگر پاسخ به سوال سانترال چیست؟ را گرفتید حال نوبت به انتخاب سانترال است. در حال حاضر مراکز تلفن سانترال های متفاوتی با برند ها و ظرفیتهای متفاوت در خطوط شهری و داخلی در بازار موجود می باشد. پاناسونیک به عنوان شرکتی پیشرو در زمینه تولید و عرضه محصولات مخابراتی از پیشروان این صنعت می باشد و شرکت عصر ارتباطات به عنوان نمایندگی محصولات مخابراتی و اداری پاناسونیک در ایران مفتخر است، انواع مراکز تلفن سانترال پاناسونیک را با ظرفیت‌های مختلف و امکانات بیشمار تقدیم مشتریان گرامی قرار دهد. در زیر تصویر شماتیک یک مرکز تلفن سانترال را می‌بینید .

دیدگاهتان را بنویسید