آموزش, مراکز تلفن سانترال

سیپ ترانک (SIP Trunk) چیست؟

سیپ ترانک (SIP Trunk) چیست؟

سیپ ترانک (SIP Trunk) چیست؟

با استفاده از سیپ ترانک می‌توان یک لینک ارتباطی که از طریق آن چندین تماس را به صورت همزمان بین سوییچ مخابراتی با سانترال، سرور VOIP یا IP PBX انتقال داد راه اندازی کرد. به زبانی ساده‌تر، سیپ ترانک یک پروتکل برای ایجاد ارتباط صوتی بر بستر شبکه است. با استفاده از این تکنولوژی می توان با یک سر شماره 30 تماس همزمان دریافت کرد. با استفاده از SIP، صدای شما در هنگام مکالمه تلفنی به یک Packet در شبکه IP (اینترنت) تبدیل می شود، مانند ایمیل یا وب.

در خطوط تلفن شهری قدیمی، دریافت خدمات محدودیت داشت و در صورتی که شما از محدوده مخابراتی دور می‌شدید و یا از آن محل نقل مکان می‌کردید، دیگر قادر به دریافت خدمات از آن مرکز مخابراتی نبودید. اما در خطوط اینترنتی این مشکلات و محدودیت ها از بین رفته و شما می‌توانید به گستره شبکه جهانی اینترنت خطوط تلفن خود را انتقال دهید. مثلا از یک اپراتور تلفن در فرانسه شماره تلفن شهری بخرید و به سیستم تلفنی خود در تهران متصل نمایید.

در خطوط تلفن قدیمی با افزایش طول سیم تا محل ساختمان ما احتمال قطعی سیم، نویز و کاهش کیفیت صدا وجود دارد در صورتی که در خطوط تلفن اینترنتی با این مشکلات موجه نبوده و از کیفیت صدای HD برخوردار خواهید بود.

 

تجهیزات مورد نیاز SIP Trunk:

سرویس های مخابرات به دلیل اینکه بر بستر زوج سیم مسی ارائه می شود، به مودم‌های DSL مدل G.SHDSL.bis نیاز دارند. این مودم ها علاوه بر پهنای باند بالاتر، مسیر بیشتری را نیز از مرکز مخابرات تا مشترک پشتیبانی می کنند. شرکت‌های FCP معمولا این سرویس ها را بر روی شبکه ی دیتای خود ارائه می کنند؛ یعنی شما باید از اینترنت آن سرویس دهنده استفاده نمایید.

 

 راه اندازی SIP Trunk :

با توجه به سرویس دهنده، ممکن است تنظیمات مودم در هر سرویس دهنده متفاوت باشد، اما در نهایت تنظیمات مربوط به نصب ترانک سیپ مشابه خواهد بود. معمولا توسط سرویس دهنده یک نام کاربری، رمز عبور و یک آدرس آی پی مربوط به SBC سرویس دهنده به مشتری داده می شود که باید آن را در تعریف SIP Trunk در سانترال آی پی خود وارد کند.

 

سرویس دهندگان SIP Trunk:

ارائه سرویس SIP ترانک ابتدا توسط شرکت مخابرات ایران به صورت گسترده آغاز شد و آن هم به دلیل محدودیت ظرفیت لینک های E1 در مراکز مخابراتی بود. به همین دلیل شرکت مخابرات تصمیم گرفت از شبکه NGN خود بیشتر استفاده کند و خدمات تلفنی مبتنی بر سیپ ارائه نماید. در حال حاضر شرکت های FCP همچون شاتل و آسیا تک سرویس های مشابه ی در بستر شبکه ارائه می کنند.

 

مزایای استفاده از SIP Trunk

  • پایداری سرویس
  • امنیت: سیپ ترانک از امن‌ترین سرویس‌های تلفن موجود است.
  • کاهش هزینه‌ها به واسطه تعرفه پایین خطوط سیپ نسبت به خطوط شهری.
  • کیفیت صدا: کیفیت تماس‌های صوتی بر بستر سیپ ترانک (SIP Trunk)، HD است.
  • انعطاف‌پذیری: اضافه کردن کانال برای مدیریت تماس‌های بیشتر به سادگی و در کوتاه ترین زمان.
  • مالکیت همیشگی خط: سیپ ترانک (SIP Trunk) محدود به مکان نیست و در صورت جابجایی نیاز به تقبل هزینه‌های اضافه برای انتقال خط نیست. در ضمن می‌توان برای شعب مختلف یک سازمان فارغ از محدودیت‌های جغرافیایی یک سر شماره اختصاص داد.

دیدگاهتان را بنویسید